Co to jest retencja?
Retencja to niezwykle istotny punkt całego procesu leczenia ortodontycznego. Polega na ustabilizowaniu skorygowanego zgryzu oraz nowej pozycji zębów. Naszym Pacjentom, w zależności od indywidualnych potrzeb, zakładamy stałe aparaty retencyjne w postaci drucika, przytwierdzonego do wewnętrznej powierzchni zębów lub specjalne szyny (nakładki na zęby). W przypadku drugiego rozwiązania, wiele zależy od samodyscypliny Pacjenta i regularnego noszenia aparatu, zgodnie z zaleceniami ortodonty. Gdy Pacjentem jest Dziecko, o tę regularność muszą przede wszystkim zadbać Rodzice.
Ile czasu trzeba nosić aparat retencyjny?
Okres retencji zależy od wielu czynników, m.in: rodzaju oraz stopnia zaawansowania wady zgryzu, metody zastosowanego leczenia ortodontycznego, wieku czy nawet genów Pacjenta. Po zdjęciu aparatu więzadło przyzębne, które odpowiada za utrzymanie zębów w zębodołach oraz amortyzację sił mechanicznych w trakcie żucia, ma układ nieregularny i często nie jest w stanie podtrzymać nowego, prawidłowego ułożenia zębów. Uzębienie, na które każdego dnia podczas jedzenia oraz mówienia działają siły mięśni policzków, warg oraz języka, może błyskawicznie wrócić do nieprawidłowego ustawienia. By temu zapobiec, konieczna jest retencja.
Jak dbać o retainer?
Aparat retencyjny (tzw. retainer) należy:
…nosić całodobowo dopóki ortodonta nie zaleci inaczej;
…regularnie czyścić szczoteczką i pastą do zębów, stosując letnią (nie gorącą) wodę, co zapobiegnie rozwojowi bakterii oraz nieprzyjemnemu zapachowi;
…chować do pudełka, gdy go nie używasz – dzięki temu nie zgubisz ani nie zabrudzisz retainera;
…przynosić na każdą konsultację ortodontyczną/wizytę kontrolną.
Dobre rady:
- Początkowo podczas noszenia aparatu retencyjnego może pojawić się seplenienie. By szybko opanować płynne mówienie – ćwicz! Rozmawiaj jak najwięcej i czytaj na głos.
- W razie uszkodzenia aparatu, w momencie, gdy nagle przestanie idealnie pasować, nie dopasowuj go samodzielnie, ponieważ może to wpłynąć niekorzystnie na ustawienie zębów. Koniecznie skonsultuj się z ortodontą.
- Jeśli zgubiłeś aparat retencyjny – dzwoń do ortodonty!
- Po zakończeniu okresu retencji, nadal ważne są regularne konsultacje ortodontyczne i diagnostyka.
- Pamiętaj, że ortodoncja to nie tylko właściwe leczenie ortodontyczne, ale i retencja! Bez utrwalenia efektów leczenia ortodontycznego, zęby mogą bardzo szybko powrócić do położenia sprzed leczenia. Okres retencji to bardzo ważny krok na drodze do perfekcyjnego uśmiechu.