Z trzylatkiem do ortodonty – dlaczego?
Im wcześniej zgłosimy się z dzieckiem do ortodonty – tym lepiej! Już u 3 letniego dziecka można wykryć dysfunkcje, które zaburzają prawidłowy rozwój twarzoczaszki i w efekcie prowadzą do powstawania wad zgryzu. Wykrycie dysfunkcji w wieku 3-5 lat pozwala kształtować prawidłowe nawyki oraz wdrożyć wczesne leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem aparatów ruchomych. Dzięki temu można uniknąć skomplikowanego i kosztownego leczenia w późniejszych latach.
U siedmioletniego dziecka konsultacja u ortodonty jest już konieczna. U Pacjenta w tym wieku można już ocenić przednio-tylne oraz poprzeczne relacje w zgryzie, wykryć problemy takie jak: czynnościowe zbaczanie żuchwy, stłoczenie zębów, zgryz otwarty, zgryz głęboki, asymetrię twarzy czy pierwsze konsekwencje zgubnego nawyku nagryzania wargi.
Podczas wizyty w Dentolandii, na podstawie ułożenia pierwszych zębów trzonowych oraz siecznych, ortodonta ocenia czy wada zgryzu jest obecna oraz czy kwalifikuje się do wczesnego leczenia ortodontycznego.
Wczesne leczenie ortodontyczne
Wczesne leczenie ortodontyczne, gdy w buzi Małego Pacjenta są jeszcze mleczaki, nieraz okazuje się konieczne, by umożliwić prawidłowy rozwój uzębienia i uniknąć w przyszłości usuwania zębów stałych w celu korekcji wady zgryzu. Leczenie zgryzu krzyżowego, otwartego, tyłozgryzu czy stłoczenia zębów, umożliwia ukierunkowanie wyrzynających się zębów i struktur twarzy. Ortodonta, w zależności od danego przypadku, pobudza lub hamuje wzrastanie górnej i dolnej szczęki, zapobiegając pogłębianiu się dysproporcji w ich budowie i poprawiając symetryczność rysów twarzy.
Leczenie ortodontyczne jest szczególnie wskazane, gdy u Dziecka utrzymuje się nawykowe ssanie kciuka lub dolnej wargi, gdy pojawiają się problemy z mową i połykaniem pokarmu, oraz, jeśli Maluch oddycha wyłącznie przez usta. Wśród dysfunkcji mających wpływ na nieprawidłowy rozwój zgryzu można wymienić również wadę postawy oraz nieprawidłowe wędzidełko wargi górnej / dolnej. W przypadku poważnych wad u Pacjentów z rozbieżnością w położeniu szczęk niepodjęcie wczesnego leczenia powoduje, że efekty późniejszej kuracji mogą być kompromisowe i niestabilne.
Bardzo ważne podczas leczenia wczesnego jest podejście interdyscyplinarne, czyli współpraca ortodonty z lekarzami innych specjalności, m.in. logopedą, laryngologiem, fizjoterapeutą czy też chirurgiem stomatologicznym. Skierowanie dziecka w odpowiednim momencie rozwoju do odpowiedniego specjalisty pozwala zatrzymać dysfunkcje, które mogą prowadzić do wady zgryzu.
Wczesna diagnoza = wiele korzyści
Wczesna diagnoza, a następnie wczesne leczenie, przyczyniają się do:
- właściwego wzrostu szczęki i żuchwy;
- korelowania szerokości łuków zębowych;
- prawidłowego wyrzynania się zębów stałych;
- zmniejszenia prawdopodobieństwa urazu górnych, wychylonych siekaczy; obniżenia ryzyka urazu górnych wychylonych siekaczy;
- niwelowania szkodliwych nawyków i dysfunkcji;
- poprawy wyglądu, zachowania symetrii twarzy, co przekłada się na samoakceptację i pewność siebie Dziecka;
- uproszczenia i/lub skrócenia późniejszego leczenia aparatami stałymi;
- korekcji zaburzeń mowy;
- zabezpieczenia lub odzyskania miejsca dla wyrzynających się zębów stałych.
W gabinecie ortodontycznym Dentolandii w Katowicach zakładamy Maluchom aparaty stałe i ruchome, dopasowane do ich wieku i potrzeb, odpowiednie do obecnej u dziecka wady lub dysfunkcji. Leczenie niektórych zaburzeń zgryzowych można rozpocząć dopiero w wieku młodzieńczym. Decyzję o podjęciu wczesnego leczenia podejmują wspólnie Rodzice, stomatolog dziecięcy oraz ortodonta po dokładnych konsultacjach.